Czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że polscy żołnierze na zachód od Bugu mają do dyspozycji najwięcej w Europie czołgów. Dodatkowo wojsko Polskie korzysta z wielu innych maszyn bojowych. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo z jakiego sprzętu korzystają polscy żołnierze i jak silna jest nasza armia.

Czołgi T-72

W wojsku Polskim od 1981 roku znajduje się około 160 egzemplarzy czołgów T-72. W chwili obecnej Polska jest zdecydowanie największą potęgą pancerną w Europie. Mamy więcej czołgów niż Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. W NATO więcej wozów pancernych mają od nas jedynie Stany Zjednoczone i Turcja. Zdecydowana większość czołgów w naszej armii to nowoczesne PT-91 Twardy i Leopardy, ale w dalszym ciągu na linii znajdują się także mocno wysłużone T-72, które opracowane były w ZSRR w latach 60-tych.


Czołgi PT-91 Twardy

Od 1994 roku w wojsku Polskim znajduje się około 230 czołgów PT-91 Twardy. Są to zdecydowanie najsilniejsze czołgi w polskich siłach zbrojnych. PT-91 Twardy to bardzo głęboka modernizacja radzieckiego modelu T-72. Unowocześniony został między innymi układ napędowy z silnikiem, przyrządy obserwacyjne i system kierowania ogniem.

Czołgi Leopard 2

Od 2002 roku polska armia w swoich szeregach ma blisko 250 czołgów Leopard 2. Mimo wieku dzięki systematycznym modernizacjom, niemiecka maszyna zaliczana jest do jednych z najlepszych czołgów na świecie. Polska armia dysponuje Leopardami 2 w starszych wersjach A4 i A5, które znacząco odstają już od światowej czołówki.