Jak mocne jest wojsko Polskie?

Według Credit Suisse – jednego z największych banków szwajcarskich, polskie siły zbrojne są potężniejsze niż na przykład armia niemiecka. Według najnowszego rankingu zajmujemy 17 miejsce na świecie. Warto wspomnieć również o tym, że w czołówce obok Rosji i Stanów Zjednoczonych uplasowały się także armie państw azjatyckich.


Jak sporządzany jest ranking?

Twórcy rankingu przyznali, że bardzo trudno jest dokonać dokładnego zestawienia rzeczywistych sił militarnych poszczególnych państw. Ranking został oparty na sześciu głównych kryteriach. Pod uwagę wzięto między innymi liczbę aktywnych żołnierzy, liczbę czołgów, samolotów, helikopterów, lotniskowców oraz okrętów podwodnych. Pamiętać należy o tym, że przedstawiony ranking określa potęgę danego wojska wyłącznie w kategoriach ilościowych, dlatego też nie można jednoznacznie stwierdzić jak silne jest wojsko Polskie. Ranking nie bierze pod uwagę jakości broni oraz wyszkolenia żołnierzy.


Pozycja polskiego wojska na świecie

Jak wcześniej zostało wspomniane Polska znalazła się na 17 miejscu z budżetem wynoszącym około 9,4 mld dol. Nasza armia liczy ponad 120 000 żołnierzy i personelu wojskowego. Posiadamy 1009 czołgów, 467 samolotów i 5 okrętów podwodnych. Warte uwagi jest to, że nasz kraj wyprzedził w rankingu niemieckie siły zbrojne przede wszystkim ze względu na większą liczbę czołgów.

Najsilniejsza armia na świecie

Pierwsze miejsce zajęła oczywiście armia amerykańska, która może pochwalić się budżetem około 601 mld dol. Jeżeli chodzi o całkowitą liczbę personelu to wynosi ona 1,4 miliona osób.